Francuski styl

Dzisiejsze wnętrza charakteryzują się surowością i minimalizmem. Stal, szkło są powszechnym materiałem wykorzystywanych w domach. Przeciwieństwem takiej aranżacji jest przepych i bogactwo francuskiego stylu. Aby nasz dom wyglądał szykownie i elegancko wystarczy przestrzegać kilku zasad. Nie są one skomplikowane, a tak przygotowane wnętrza będą zachwycać nie tylko domowników, ale wszystkich tych, którzy odwiedzą nasze gniazdko. Francuski styl charakteryzuje się tym, że jest symetryczny. Co to oznacza? Otóż meble powinny być ustawiane w symetrycznych parach, czyli na przykład dwa fotele ustawione po dwóch stronach stołu, dwie lampy postawione na dwóch krańcach komody, itd.

Francuski styl

Dużą rolę w pomieszczeniach spełniają meble. To one nadają odpowiedniego charakteru wnętrzom. Najlepiej jeśli pochodzą one z XVII lub XVIII wieku, ale dopuszczalne są też te stylizowane z epoki baroku, rokoka i klasycyzmu. Fotele, szezlongi, kabinety powinny charakteryzować się opływowymi kształtami, eleganckim wykończeniem, ozdobnymi detalami, eliptycznymi i łukowatymi kształtami. Zakup takich mebli może bardzo nadwerężyć domowy budżet, także idealnym rozwiązaniem jest wyszukanie sklepu ze starociami. W takim miejscu na pewno znajdziemy „ludwiki”, które wystarczy tylko odnowić. Francuski styl to biel, krem lub kolor pastelowy. Wystarczy zakupić w wybranym kolorze farbę i samemu odświeżyć mebel. Trzeba jeszcze pamiętać, że kolorem, który oddaje bogactwo tego stylu jest złoto. W tym kolorze należy pomalować wszystkie dodatki, czyli na przykład klamki, uchwyty. Meble w stylu francuskim, które służą do siedzenia pokryj materiałem z adamaszku, który powinien być lśniący. Można też wykorzystać inne sukno, którego wygląd jest elegancki.

francuski styl

Nie wolno zapominać o oknach. Powinna w nich zostać powieszona tiulowa firanka, delikatnie zdobiona. Zasłony też powinny być wykonane z adamaszku. Karnisz na zakończeniu najlepiej gdy jest zakończony kryształową kulą. Ten akcent doda pomieszczeniu elegancji. Firanki i zasłony można udrapować i podpiąć za pomocą takiej samej gałki, która pojawiła się na końcu karnisza. Innym sposobem podpięcia zasłon są frędzle, które odpowiednio dobrane dodadzą szyku całej aranżacji okiennej. Ściany w pomieszczeniu też powinny być w kolorach jasnych. Najlepiej gdy są one w tym samym wzorze i kolorze co zasłony czy poduszki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tapety, która uzupełni brakujący element. Symetria też powinna się pojawić na podłodze – w salonie parkiet ułożony w jodełkę, a w kuchni i łazience szachownica z płytek. Taki właśnie jest francuski styl!

 

Karnisz na zakończeniu najlepiej gdy jest zakończony kryształową kulą. Ten akcent doda pomieszczeniu elegancji. Firanki i zasłony można udrapować i podpiąć za pomocą takiej samej gałki, która pojawiła się na końcu karnisza. Innym sposobem podpięcia zasłon są frędzle, które odpowiednio dobrane dodadzą szyku całej aranżacji okiennej. Ściany w pomieszczeniu też powinny być w kolorach jasnych. Najlepiej gdy są one w tym samym wzorze i kolorze co zasłony czy poduszki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tapety, która uzupełni brakujący element.  Symetria też powinna się pojawić na podłodze – w salonie parkiet ułożony w jodełkę, a w kuchni i łazience szachownica z płytek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *